vvspt

2011 m. spalio 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Spalis>
PATKPŠS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      




VASAROS PRAMOGA – LAIKINOS TATUIRUOTĖS GALI SUGADINTI ATOSTOGAS

2011-06-18

                 Daugelyje Europos miestų populiari pramoga – laikinos tatuiruotės ir dailininkai, piešiantys jas ant kūno tiesiog gatvėse, gausiai lankomose turistų, o ypač paplūdimiuose, atkeliavo ir į Lietuvos pajūrį, o netrukus gali persikelti į kitus miestus. Kokie pavojai slypi laikinose tatuiruotėse, pasakoja visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistė Viktorija Belousovaitė.

 

                Greitai nusiplaunantys piešiniai ant kūno - viliojanti paslauga ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, dažnai nežinant, kad ji gali tapti sugadintų atostogų ar dar blogiau - ilgai negyjančių randų, alerginio dermatito bei alergijos priežastimi. Vilniaus visuomenės sveikatos centrui jau yra žinoma, kad yra nukentėjusių lietuvių dariusių laikinas tatuiruotes užsienio kurortuose. Atkeliavus šiai paslaugai ir į mūsų šalį, aukų skaičius gali būti žymiai didesnis.

 

Piešiniuose ant kūno, o taip pat ir plaukų dažuose naudojami dažai, pagaminti iš augalo Heninės lavsonijos, liaudyje žinomos kaip chna, kuri buvo naudojama dažyti odai, plaukams, nagams, šilkui, vilnai ir naudojama daugiau kaip 5 tūkst. metų. Pavojus slypi ne pačioje natūralioje žolėje, o tame, kad, siekiant intensyvios juodos spalvos, tiek dažant plaukus, tiek piešiant tatuiruotes su chna dažais sumaišoma cheminė medžiaga p-fenilendiaminas, sutrumpintai žymimas PPD, kuri skirtingai nei natūrali chna, gali sukelti sunkias alergines reakcijas ir ilgai išliekančius randus. Kai kuriems žmonėms pasireiškia sunkesnė alerginė viso kūno reakcija – ant odos atsiranda šašų ir iškrenta plaukai. Ši medžiaga gali įjautrinti organizmą ir kitoms medžiagoms.

PPD pasaulyje naudojamas gana  plačiai: plaukų dažuose, fotografijoje, drabužių dažymui ir pan. Naudojamas dažniausiai todėl, kad yra labai pigus. Su PPD sumaišyta chna vadinama „juodaja chna“ ir joje esantį PPD ant odos naudoti draudžiama. Tačiau daugybė tatuiruočių meistrų nepaiso šio draudimo. Intensyviausia alerginė reakcija paprastai prasideda praėjus 3-12 dienų po tatuiruotės piešimo, todėl daugelis turistų dažnai negrįžta ir nesiskundžia dėl alerginių reakcijų. Tai leidžia tatuiruočių meistrams toliau dirbti savo juodą darbą.

 

Apsisaugoti nuo “juodosios chna” galima. Natūrali chna būna rausvų, rusvų spalvų, bet niekada nebus visiškai juoda. Jei piešiniui naudojama natūralios chna pasta, nuplovus ją, piešinys ant kūno liks oranžinis, vėliau paruduos, o nuplovus “juodosios chna” pastą, piešinys pasiliks juodas.

 

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja atsargiai rinktis laikinų tatuiruočių paslaugas ir nesižavėti ryškiai juodais piešiniais ant kūno.

 

Parengė:

 

Viktorija Belousovaitė

Vilniaus visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus
vyriausioji specialistė

Tel. (8 5)2649674, faks. (8 5) 261 2707