SOLIARIUMŲ GROŽIO PROCEDŪROS NE VISIEMS
2009-10-14
Lietuvos vėžio registro duomenimis, 1992 metais sergamumas odos vėžiu siekė 25,2/100 tūkst. gyventojų, 2008m. - 61,3/100 tūkst. gyv., o sergamumas melanoma 1992 m. sudarė 4,0/100 tūkst. gyv., 2008 m. - 7,9/100 tūkst. gyventojų.
Soliariumai, kaip ir natūrali saulė, skleidžia ultravioletinius spindulius, kurių apie 95% yra A tipo spinduliai ir apie 5% – B tipo spinduliai. A tipo spinduliai siejami su odos vėžio atsiradimu, B tipo – su odos nudegimais ir melanomų atsiradimu. „Soliariumai padidina odos vėžio išsivystymo riziką, jei juose deginamasi per dažnai, per ilgai, nedaromos pertraukos tarp deginimosi seansų, jei neatsižvelgiama į odos tipą, sveikatos būklę, žmogaus amžių. 10 min. soliariumo poveikis atitinka 10 min. Viduržemio regiono saulės poveikį“, – aiškina Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė.
Įvertinus odos vėžinių ligų dažnėjimą bei Pasaulio sveikatos organizacijos siūlymus sugriežtinti soliariumų teikiamų paslaugų reglamentavimą bei kontrolę, buvo parengta ir nuo 2009 m. spalio 1 dienos įsigaliojo nauja Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai, sveikatos saugos reikalavimai“, nustatanti pagrindinius soliariumų paslaugų sveikatos saugos reikalavimus.
Pasak A. Razmienės, Vilniaus mieste ir rajone yra užregistruotas 71 soliariumas. 2009 metais patikrinta 32% visų soliariumų, iš kurių 47,8 % nustatyti pažeidimai, 8 asmenims surašyti administracinės teisės pažeidimo protokolai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistės Aušros Matevičienės duomenimis, dažniausiai (22% visų pažeidimų) nustatoma, kad soliariumo paslaugos teikiamos neturint leidimo- higienos paso. Nauja higienos norma nurodo, kad leidimas-higienos pasas turi būti pateikiamas soliariumo paslaugų vartotojams gerai matomoje vietoje. Taip vartotojai galės įsitikinti, kad specialistai įvertino ir patvirtino, jog soliariume yra sudarytos sąlygos teikti saugias paslaugas.
Kitas, dažniausiai soliariumuose nustatomas pažeidimas, yra neatitinkančių reikalavimų kosmetikos gaminių naudojimas (14% visų pažeidimų): pasitaikė atvejų, kai buvo prekiaujama kosmetikos gaminiais, kuriuose rasta draudžiamų medžiagų, pavyzdžiui, vitamino D, darbuotojai perpilstė kosmetikos gaminius į mažesnes talpas, sukeldami pavojų kremus užteršti bakterijomis, soliariumų studijose puikuodavosi įdegį skatinančių kremų reklaminiai skelbimai. Soliariumų darbuotojai privalo informuoti, kad soliariumuose įdegį skatinančių kremų nerekomenduojama naudoti. Įdegį skatinanti kosmetika gali būti pavojinga sveikatai, nes greičiau gali išsivystyti nudegimai. Tai rodo ir soliariumo paslaugų vartotojų skundai, nagrinėti Vilniaus VSC (panaudojus įdegį skatinančią kosmetiką, klientams teko kreiptis į medikus pagalbos dėl odos nudegimo gydymo).
Kaip teigia A. Razmienė, dar vienas dažniausiai nustatomas soliariumų veiklos pažeidimas – vartotojams nepateikiama privaloma informacija apie paslaugos riziką (8% visų pažeidimų). Vartotojai turi gauti informaciją apie odos tipus, deginimosi kontraindikacijas, informaciją apie konkretaus soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę bei režimą. Vilniaus visuomenės sveikatos centras yra tyręs skundą dėl antro laipsnio odos nudegimo ir skundą dėl akies tinklainės nudegimo, kurie atsirado, nes buvo viršijama soliariumo gamintojo nurodyta deginimosi trukmė.
Patikrinimų metu buvo pastebėta daug jaunuolių (ypač tose vietose, kur soliariumų studijos yra arti mokyklų), ateinančių degintis į soliariumą. Tačiau ankstesnėje higienos normoje HN 71:2003 „Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas“ buvo įrašyta, kad nesaugu naudotis soliariumu vaikams iki 16 metų. Rekomendacinio pobūdžio įrašas nedraudė soliariumo darbuotojams teikti soliariumo paslaugų asmenims iki 18 metų. Naujoje higienos normoje draudžiama teikti soliariumo paslaugas asmenims, neturintiems 18 metų. Taigi soliariumo paslaugų teikėjai turi teisę, jei kyla abejonių, pareikalauti asmens amžių liudijančio dokumento ir, jeigu tokio dokumento nepateikiama, privalo atsisakyti teikti paslaugą.
Pagal naująją higienos normą ne tik bus vertinami soliariumų gamintojų pateikti dokumentai, bet ir turi būti atliekami UV spindulių skleidžiamos veiksmingosios energinės apšvitos laboratoriniai matavimai, išduodant leidimus-higienos pasus, pakeitus soliariumų lempų galingumą, ar kitus parametrus, turinčius įtakos UV veiksmingąjai energinei apšvitai.
„Be to, paslaugos vartotojui prašant, – aiškina Vilniaus VSC vyr. specialistė Aušra Matevičienė, – prieš kiekvieną deginimąsi, soliariumo darbuotojas turės užpildyti specialią soliariumo paslaugų teikimo kortelę, kurioje bus nurodytas odos tipas, deginimosi trukmė, data, soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojama deginimosi trukmė, soliariumo įrangos pavadinimas, soliariumo paslaugas teikusios įmonės pavadinimas, kortelę užpildžiusio darbuotojo pavardė, pareigos ir parašas. Tai priminimas klientui, kad jis, bet kada galėtų pasižiūrėti, ar neviršijo leistos metinės ultravioletinių spindulių dozės.“
Labai svarbu klientams mokėti teisingai įvertinti savo odos tipą. „Pavojingiausi ultravioletiniai spinduliai ypač šviesios odos ir mėlynų akių žmonėms. Jiems geriau visiškai nesinaudoti soliariumo teikiamomis paslaugomis“, – pataria A. Matevičienė. Tie, kurie nusprendė naudotis soliariumų paslaugomis, turi žinoti, kad rekomenduojama degintis ne daugiau kaip 30 kartų per metus ir ne daugiau kaip du kartus per savaitę su 48 val. pertrauka.
Beje, deginantis soliariume rekomenduojama dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją. Ir dar viena svarbi rekomendacija moterims – deginantis soliariume, patartina dengti krūtis.
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė, tel. (8 5) 2649659
el.p.
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyr . specialistė
Aušra Matevičienė, tel.(8~5)264 9663
Vyr. specialistė ryšiams su visuomene
Roma Daškevičienė,
tel. (8-5) 264 96 68, mob. 8 611 33021
Visos teisės saugomos. Valstybės biudžetinė įstaiga
Juridinio asmens kodas — 291349070
Adresas: Vilniaus g. 16, LT-01119, Vilnius, Lietuva.
Tel. (8~5) 212 40 98, faksas (8~5) 261 27 07,
El. paštas info {eta} vilnius.vvspt.lt Informacija atnaujinta: 2010-07-14 18:04:04