vvspt

2011 m. spalio 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Spalis>
PATKPŠS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      




Reta, bet labai pavojinga infekcinė liga

2011-10-06

Reta, bet labai pavojinga infekcinė liga

 

                      Lietuvoje kasmet registruojama nuo dviejų iki dešimties mirties atvejų nuo meningokokinės infekcijos. Šiemet Vilniaus mieste meningokokine infekcija sirgo 25 žmonės. Sirgo septyni vaikai iki 3 metų, vienas atvejis užregistruotas 4 - 6 metų amžiaus vaikų grupėje, sirgo septyni moksleiviai ir 10 suaugusiųjų. Šiemet keturių žmonių gyvybių dėl grėsmingos žaibinės ligos eigos medikams išgelbėti nepavyko. Vilniaus mieste 2010 metais užregistruota 19 atvejų, iš jų nuo 3 m. sirgo 14 vaikų, nuo 4 iki 6 metų amžiaus vaikų grupėje - vienas vaikas, keturi suaugusieji. Užregistruotas vienas suaugusio asmens mirties atvejis.

                      Ligos sukėlėjas meningokokas atrastas 1887 m. pavadintas atradėjo A. Veichselbaumo vardu. Tai gramneigiamas diplokokas, vadinamas Neisseria meningitidis, kuris savo išvaizda primena dvi kavos pupeles. Sergant invazinėmis infekcijos formomis sukėlėjas gali būti randamas kraujyje, likvore.

                      Meningokokas labai neatsparus, greitai žūna aplinkoje nuo išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros. Patalpose dezinfekcija neatliekama.

                      Užsikrečiama nuo sergančio asmens ar sveiko bakterijų nešiotojo. Suaugę asmenys dažniausiai ir būna bakterijų nešiotojai. Manoma, kad apie 5-10 % gyventojų gali būti meningokokų nešiotojai. Sukėlėjų nešiojimo trukmė nuo trijų iki šešių savaičių.

Šia liga užsikrečiama oro lašiniu būdu, infekcija patenka į nosiaryklės gleivinę, čia ir prasideda susirgimas - nazofaringitas. Tik iki 1 proc. užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios invazinės meningokokinės infekcijos formos – meningitas ir/ar meningokokcemija. Patekę į kraują meningokokai greit išplinta visame organizme ir sukelia bendrą intoksikaciją bei karščiavimą

                      Dažniau serga naujagimiai ir kūdikiai. Vaikai iki penkių metų sudaro pusę sergančiųjų. Taip pat susirgimų meningokokine infekcija padaugėja paauglystės periodu.

                      Pagal sezoniškumą pastebėta, kad susirgimų padaugėja žiemą, pavasarį, tačiau liga galima užsikrėsti bet kuriuo metų laiku.

                      Ligos inkubacinis periodas trunka nuo dviejų iki dešimties dienų, dažniausiai keturias-šešias dienas.                     

                      Liga gali atsirasti vaikų ir jaunų žmonių kolektyvuose bei gausiose šeimose, gyvenančiose ankštuose, blogai vėdinamuose butuose, žiemą, ypač pagausėjus ūmiems virusiniams respiraciniams susirgimams. Susilpnėjus gleivinių barjerui, padidėja imlumas kitoms infekcijoms. Mažesni vaikai yra imlesni. Gleivinių barjerą ir bendrą organizmo atsparumą ypač sumažina susirgimas gripu.

                      Asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu (šeimos nariams, suolo draugui) siūloma chemioprofilaktika, tai yra vienkartinė antibakterinių vaistų dozė, kurią paskiria sąlytį turėjusiam asmeniui jo šeimos gydytojas iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Taip pat rekomenduojama 10 dienų stebėti sveikatos būklę ir pasireiškus susirgimo užkrečiamąja liga simptomams, kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 
 Parengė:

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Violeta Dūdienė,

tel. (8-5) 261 0862, faks. (8 5) 231 4409 el.p. violeta.dudiene@vilnius.vvspt.lt