vvspt

2011 m. spalio 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Spalis>
PATKPŠS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Neužmirškim apie triukšmo keliamą pavojų sveikatai krepšinio arenose

2011-08-26

VILNIAUS VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAS

INFORMACINIS PRANEŠIMAS
2011-08-26
 

Neužmirškim apie triukšmo keliamą pavojų sveikatai krepšinio arenose

 

Nenumaldomai artėja 2011 metų Europos krepšinio čempionato startas ir sirgaliai nekantriai laukia to momento, kada galės palaikyti savo šalių rinktines Lietuvos sporto arenose. Belaukdami krepšinio fiestos, aistruoliai apsirūpina įvairia krepšinio atributika. Įvairūs margaspalviai marškinėliai, kaukės, vėliavos, būgnai, vuvuzelos puikuojasi prekybos centruose. Pirkdami atributiką sirgaliai nuoširdžiai tiki, jog tai padės mylimai komandai laimėti ir planuoja ją panaudoti krepšinio arenose. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį ir į pavojų pačių sirgalių ir kitų krepšinio žiūrovų sveikatai. 

Priežastis – tai vuvuzela, iki 1 m ilgio plastikinė dūda (yra ir surenkamų iš dviejų- trijų dalių), kuri į Lietuvą atkeliavo iš Pietų Afrikos. Įvairūs tyrimai ir atlikti triukšmo matavimai rodo, kad vuvuzelos keliamas triukšmo lygis gali siekti 116-117, 127-132 dB, tai yra galima situacija kai pats „muzikantas“ ir greta jo salėje sėdintys žiūrovai gali būti veikiami pavojingų sveikatai garso lygių.

JAV profesinės saugos ir sveikatos instituto (National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH)) duomenimis 110 dB garso lygis gali sukelti klausos pakenkimą, jei žmogus veikiamas ilgiau nei 1 minutę ir 29 sekundes per parą, 115 dB garso lygis - jei žmogus veikiamas ilgiau nei 28,12 sekundės per parą, 121 dB garso lygis - jei žmogus veikiamas ilgiau nei 7,03 sekundės per parą, 130 dB garso lygis - jei žmogus yra veikiamas ilgiau nei 0,88 sekundės per parą. Taigi kai kurių vuvuzelų keliamas triukšmo lygis gali sukelti klausos pakenkimą mažiau negu vieną sekundę. Tik vieną sekundę!

Esant 140 dB triukšmo lygiui žmogus gali apkursti dėl klausos organo fizinio pažeidimo, esant 160 dB ir didesniam triukšmo lygiui galima mirtis.

Vuvuzelos keliamas didelis garso lygis pasiekiamas dėl jos konstrukcijos, iš dalies primenančios trimitą, dėka. Kaip ir grojant trimitu, vuvuzelos pūtimui reikalingi įgūdžiai. Patyrusio muzikanto pučiamos vuvuzelos garsas panašus į medžioklinio rago, jei pučia mėgėjas – garsas panašus į dramblio trimitavimą, bet jei vuvuzelas pučia keli šimtai ar tūkstančiai sirgalių – garsą galimą apibūdinti kaip kurtinantį bei erzinantį netolygų gigantiškų bičių spiečiaus ūžesį, kuris erzina ne tik tribūnose esančius sirgalius ir žaidėjus, bet ir televizijos žiūrovus.

Kai kurie transliuotojai (pavyzdžiui Prancūzijos Canal+ ir Vokietijos Sky Deutschlandjau 2010 pasaulio futbolo čempionato metu įdiegė specialias garso filtravimo sistemas, sugebančias išfiltruoti vuvuzelų keliamą garsą ir žiūrovai galėjo stebėti čempionato rungtynes nemažindami televizoriaus garso iki minimumo. Patarimas modernesnių televizorių žiūrovams – jei erzina vuvuzelų triukšmas, reikėtų televizoriaus menių esančius nustatymus pakoreguoti sumažinant garso lygį 300 Hz dažnyje iki minimumo.

Vuvuzelos yra draudžiamos Prancūzijos, Anglijos, Turkijos futbolo stadionuose. UEFA priėmė sprendimą uždrausti vuvuzelas visose Čempionų lygos ir 2012 metų Europos čempionato rungtynėse.

Atkreiptinas dėmesys, kad vuvuzelos buvo uždraustos ir krepšinio arenose. FIBA teigimu vuvuzelos tiesiog netinka uždarose erdvėse, pavyzdžiui, krepšinio arenose. Tai labai didelį garsą skleidžiantis instrumentas, ir kai kurių medicinos ekspertų nuomone. triukšmo lygis bei dažnis gali būti žalingas klausai. 2010 metų pasaulio krepšinio čempionate Turkijoje FIBA tiesiog uždraudė vuvuzelas.

Artėjančių 2012 metų Londono olimpinių žaidynių organizatoriai taip pat planuoja uždrausti vuvuzelas.

Ką daryti krepšinio žiūrovams arenose? Jiems belieka tik užsikimšti ausis (t.y. naudoti individualias triukšmo apsaugos priemones – ausų kaištukus).

Arba kita išeitis – sekant kitų šalių pavyzdžiu, tiesiog neįleisti vuvuzelų į Lietuvos krepšinio arenas.

Daugiau informacijos:

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus

Vyriausiasis specialistas Raimondas Vaidginas

tel. (8 5) 264 9671,
el.p. [email protected]