vvspt

2011 m. spalio 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Spalis>
PATKPŠS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      




Kaip būnant gamtoje nepakenkti savo sveikatai

2011-06-16

Darbas, darbo skelbimai, siulo darba, CV, darbo birza

Darbo Skelbimai

 

VILNIAUS VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAS

INFORMACINIS PRANEŠIMAS
2011-06-16

Kaip būnant gamtoje nepakenkti savo sveikatai

Būnant gamtoje, mus veikia įvairūs veiksniai, atsiranda perkaitimo, nudegimo, vabzdžių įkandimo ir kitų pavojų rizika. Dėl dažno buvimo saulėje oda praranda elastingumą, per anksti pasensta, pradeda raukšlėtis. Ilgalaikis ultravioletinių saulės spindulių poveikis gali sukelti odos pažeidimus, ligas, taip pat paskatinti odos vėžio išsivystymą.

Naudojamos kosmetinės apsaugos nuo saulės, apsaugos nuo vabzdžių (repelentai, biocidai) priemonės ne visuomet būna veiksmingos, o jų sudėtyje esančios cheminės medžiagos gali pažeisti odą, neigiamai veikti organizmą.

 

Geriausia apsauga nuo saulės

 

Geriausia apsauga nuo ultravioletinų saulės spindulių – nebūti saulėje ar būti saikingai, dėvint visą kūną dengiančius drabužius, kepurę.

Į lauką reikėtų eiti anksti ryte (iki 11 val.) arba po pietų (nuo 15 val.), vengiant vidurdienio, kai yra ultravioletinės spinduliuotės pikas; dengti visą kūną šviesiais natūralios medžiagos drabužiais, stengtis būti pavėsyje; dėvėti akinius nuo saulės; per daug nenudegti; daugiau gerti vandens, vengti saldintų ir nenaudoti alkoholinių gėrimų.

Paraudusi, jautri, skausminga, pūslėta ar besilupanti oda – tai ženklas, kad persikaitinote saulėje. UVB spektro saulės spinduliai sukelia nudegimą, o UVA spektro spinduliai siejami su ankstyvuoju odos senėjimu, žmogaus imuninės sistemos nusilpimu. Abi spinduliuotės rūšys didina odos vėžio išsivystymo riziką.

Perkaitus sutrinka kūno temperatūros reguliacija, pakilus smegenų temperatūrai, ištinka saulės smūgis; Pradeda kamuoti galvos svaigimas, skausmas, mieguistumas, apatija, pykinimas, vėmimas, sutrinkti pusiausvyra, kalba. Šiai būklei užsitęsus, žmogus netenka sąmonės ir gali mirti.

 

Kaip pasirinkti kosmetines apsaugos nuo saulės priemones

 

Renkantis kosmetines apsaugos nuo saulės priemones, svarbu, kad jos apsaugotų ne tik nuo nuo UVB bet ir nuo UVA spektro saulės spindulių. Reikėtų žinoti, kad vadinamuoju apsaugos nuo saulės poveikio veiksniu (SPF) išreiškiama apsauga nuo UVB spektro spinduliuotės. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį, ar yra nurodyta, jog priemonė saugo ir nuo UVA spektro saulės spindulių.

Nereikėtų pasikliauti priemonėmis, kurių apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) yra labai aukštas. Priemonės, kurių SPF aukštesnis nei 50, gali paskatinti ilgiau būti saulėje, todėl gali būti pažeidžiamos mažiau apsaugotos odos vietos. Skirtingų SPF blokuotų UVB spindulių kiekis skiriasi nedaug, pavyzdžiui, SPF 30 sulaiko 96,7 proc. spindulių, o SPF 60 – 98,3 proc.

Renkantis apsaugos nuo saulės kremus, reikėtų atidžiai pasiskaityti užrašus ant pakuotės, sudėtį, gamintojo nurodymus.

Kaip pasirinkti ir naudoti apsaugos nuo vabzdžių priemones

Nepatartina naudoti apsaugos nuo saulės kremų, kurie kartu veikia kaip apsauga nuo vabzdžių. Nereikėtų painioti apsaugos nuo vabzdžių priemonių (biocidų arba repelentų) su kosmetikos gaminiais. Šių priemonių sudėtyje yra sintetinių arba iš naftos ar augalų išskirtų tam tikrų medžiagų, kurių vabzdžiai nemėgsta. Efektyvios ir įvertintos priemonės turi būti autorizuotos, įvertintas jų efektyvumas ir sauga žmonių sveikatai. Šių priemonių etiketėje turi būti įrašytas biocido autorizacijos liudijimo numeris. Prieš naudojant repelentus reikėtų atidžiai perskaityti gamintojo instrukciją. Repelentų efektyvumą mažina ar sutrumpina poveikio laiką, tokie veiksniai kaip oro temperatūra (kuo šilčiau, tuo greičiau repelento veikliosios medžiagos išgaruoja), prakaitavimas, maudymasis ir kt.

Kaip naudoti kosmetines apsaugos nuo saulės priemones

 

Jos turi būti naudojamos tinkamai, pagal gamintojo instrukcijas. Siekiant, kad apsaugos lygis nesumažėtų, išsimaudžius, nusišluosčius rankšluosčiu, išprakaitavus, praleidus saulėje maždaug 1,5 val., reikia pakartotinai užsitepti tokį pat kiekį priemonės. Apsaugos nuo saulės priemonės pradeda veikti ne iš karto, todėl jas reikėtų naudoti 20-30 min. prieš deginimąsi. Smėlis, vanduo, sniegas atspindi ir sustiprina saulės spindulių poveikį.

Purškiant kosmetines apsaugos nuo saulės priemones, ore pasklinda saulės filtrų dalelės, kurios nėra saugios kvėpavimo takams. Taip pat reikėtų nepamiršti priemones tepti pakartotinai, nes apsaugos nuo saulės cheminės medžiagos, veikiamos saulės spindulių, skyla, nusiplauna ar yra nutrinamos rankšluosčiu bei drabužiais.

 
 

Karščiai pavojingiausi kūdikiams ir vaikams iki 4 metų, senyvo amžiaus žmonėms, asmenims, sergantiems širdies kraujagyslių, psichikos ligomis, turintiems antsvorio, negaluojantiems skydliaukės sutrikimais bei vartojantiems tam tikrus vaistus. Jautrumą saulei padidina tetraciklino, amoksicilino, sulfa grupę turinčių vaistų, geriamųjų kontraceptikų ir kt. vartojimas. Naudojant vaistus, kurie  sąveikaudami su UV spinduliais, gali sukelti odos reakcijas, dėl galimo šalutinio poveikio būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Svarbiausia nebūti ilgai saulėje, net ir naudojant apsaugos nuo saulės priemones, ypač vidurdienį (11-15 val.), kai saulė yra aktyviausia.

 
 
 Daugiau informacijos:
Viktorija Belousovaitė
Vilniaus visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus
vyriausioji specialistė

Tel. (8 5)2649674, faks. (8 5) 261 2707