Įtariamas susirgimas meningokokine infekcija
2011-10-14Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai praneša, kad įtarus susirgimą meningokokine infekcija dar vienam Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviui, atlieka epidemiologinį tyrimą, aiškinasi su ligoniu artimą kontaktą turėjusius asmenis, kuriems rekomenduoja kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl chemioprofilaktikos, 10 dienų, t.y. iki spalio 23 d. stebėti sveikatos būklę, konsultuoja gimnazijos moksleivius bei mokytojus.
Lietuvoje ir kitose šalyse sergamumas invazinėmis meningokokinės infekcijos formomis yra nuolatinė problema, kartais pasireiškianti itin skaudžiomis pasekmėmis. Manoma, kad iki 10 proc. žmonių yra besimptomiai šios bakterijos nešiotojai, t. y. šių bakterijų yra jų nosiaryklėje, bet jokie ligos simptomai nepasireiškia. Retais atvejais meningokokams patekus į kraują išsivysto meningokokinės infekcijos invazinės formos – meningitas (kai sukėlėjas pažeidžia galvos smegenų dangalus) ir/ar meningokokcemija (sukėlėjas išplinta kraujyje).
Žmonių imlumas meningokokinei infekcijai yra palyginti nedidelis ir mažėja su amžiumi. Didžiausia rizika susirgti invazinėmis meningokokinės infekcijos formomis yra kūdikiams, taip pat rizika didesnė paaugliams ir jauno amžiaus suaugusiesiems.
Sukėlėjas plinta per kvėpavimo takų sekreto daleles, esant artimam kontaktui, dažniausiai užsikrėtus išsivysto tik lengvas kvėpavimo takų gleivinės pažeidimas. Mažiau nei vienam procentui užsikrėtusiųjų gali išsivystyti invazinės meningokokinės infekcijos formos. Inkubacijos periodas – 2–10 dienų. Žmogus gali užkrėsti kitus tol, kol jo nosiaryklėje yra meningokokų. Pradėjus gydymą antibakteriniais preparatas po 24 valandų jis tampa nepavojingas kitiems (neužkrečiamas).
Meningokokas labai neatsparus, greitai žūna aplinkoje nuo išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros. Todėl patalpose dezinfekcija nerekomenduojama.
Asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu (šeimos nariams, suolo draugui) siūloma chemioprofilaktika, tai yra vienkartinė antibakterinių vaistų dozė, kurią paskiria sąlytį turėjusiam asmeniui jo šeimos gydytojas iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Taip pat rekomenduojama 10 dienų stebėti sveikatos būklę ir pasireiškus susirgimo užkrečiamąja liga simptomams, kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė,
Tel./ faks. (8 5) 231 4409 el.p. [email protected]