vvspt

2011 m. balandžio 20 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Balandis>
PATKPŠS
    123
4567910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Didžiausius iššūkius sveikatai šiandieninėje visuomenėje kelia modernėjanti kasdienybė

2011-04-06

vsc_logo

VILNIAUS VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAS

INFORMACINIS PRANEŠIMAS

2011-04-06

 

 

Didžiausius iššūkius sveikatai šiandieninėje visuomenėje kelia modernėjanti kasdienybė

 

 

Vystantis įvairioms ūkio sritims, atsirandant platesnėms keliavimo galimybėms, kylant gyvenimo kokybei, kartu kyla ir nauji iššūkiai visuomenės sveikatai. „Naujos infekcinės ligos, modernios technologijos, keliančios triukšmą, vibraciją, ultravioletinę ir elektromagnetinę spinduliuotę bei išskiriančios į aplinką kancerogenines ir toksines medžiagas – didžiausi šiandienos iššūkiai mūsų sveikatai“, - sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC), mininčio 70-ties metų veiklos jubiliejų, direktorė Rolanda Lingienė.

Viena naujausių technologijų, neseniai pradėtų naudoti Vilniaus krašto gyvenamuosiuose namuose - nuotoliniam sunaudotos šilumos duomenų nuskaitymui skirta aparatūra. VVSC specialistai vykdo tyrimą, kurio tikslas išsiaiškinti, ar šios sistemos įrenginių skleidžiamas elektromagnetinis laukas nekenkia gyvenamajai aplinkai, o kartu ir žmonių sveikatai. Tai vienas naujausių ir aktualiausių visuomenės sveikatos tyrimų, kuris padės atsakyti į klausimą ar naujoji technologija gali turėti įtakos gyventojų sveikatai.

Ruošiantis Europos krepšinio čempionatui VVSC atliko vandens tyrimus Vilniaus krašto apgyvendinimo vietose, sporto klubuose, kur gyvens ar sportuos krepšininkai ir jų sirgaliai. Paaiškėjo, kad 47 proc. karšto vandens sistemų yra užkrėstos legionella bakterijomis. Šiuo metu vykdomi specialūs veiksmai, kad ši problema artimiausiu metu būtų išspręsta.

                      Pastatų renovacija šiandien vertinama teigiamai, kaip galimybė pakelti kasdienio gyvenimo kokybę. Tačiau ne visuomet renovacija atliekama kokybiškai ir dėl to kenčia žmonių sveikata. VVSC pastaruoju metu vis dažniau gauna gyventojų nusiskundimų, kad naujai renovuotuose pastatuose labai drėgna, patalpos pelija, auga pelėsiniai grybeliai. Tokia situacija susidaro dėl pastatus renovuojančių organizacijų aplaidumo įrengiant ventiliacines sistemas. Šiuo metu VVSC siekia, kad dar projektuojant renovacijos darbus privalomai būtų numatytos priemonės efektyviam patalpų vėdinimui.

                      „Tai tik keletas opių klausimų, kurias šiandien sprendžiame. Be šių naujų iššūkių, turime ir kasmet besikartojančių problemų, tokių, kaip erkių platinamos ligos, soliariumų skleidžiama per didelė spinduliuotė, gripo ir kitų užkrečiamųjų ligų paplitimas, kietųjų dalelių koncentracija ore. Kad sumažintume šių grėsmių visuomenės sveikatai įtaką, būtina koordinuota atsakingų institucijų veikla, ūkio subjektų sąmoningumas.“, - sako R. Lingienė. Jos teigimu, dar vienas labai svarbus elementas siekiant sveikos gyvenamosios aplinkos – kiekvieno žmogaus suvokimas, kad ir jis įtakoja aplinką, todėl privalo galvoti, kaip elgtis kasdienybėje, kad pats būtų sveikesnis, o kartu ir visa visuomenė.

                      Šie ir kiti visuomenės sveikatos klausimai bus nagrinėjami ateinantį penktadienį, balandžio 8 d., Vilniaus Rotušėje rengiamoje mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Suvienykime jėgas visuomenės sveikatos labui“, skirtoje paminėti VVSC 70-mečio jubiliejų ir Pasaulinę sveikatos dieną. Konferencijoje dalyvauti ketina Seimo pirmininkė Irena Degutienė, Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas, kiti sveikatos sistemos politikai ir tarnautojai, mokslo atstovai, visuomenės sveikatos specialistai iš visos šalies.

 

Apie Vilniaus visuomenės sveikatos centrą:

VVSC, įsteigtas 1941 m. pavasarį, įkūrus Vilniaus sanitarijos ir epidemiologijos stotį, kaip  neišvengiamą būtinybę kovai su siautėjusiomis epidemijomis. Šiemet Vilniaus visuomenės sveikatos centras mini 70-tąjį veiklos jubiliejų. Šiandien pagrindiniai centro uždaviniai - užkrečiamųjų ligų kontrolė, žalingos aplinkos poveikio visuomenės sveikatai mažinimas, Vilniaus krašto žmonių teisių gauti kokybiškas ir saugias paslaugas užtikrinimas. Centras veikia Vilniuje mieste ir rajone, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų ir Ukmergės rajonuose.

 

Daugiau informacijos:

Vilniaus visuomenės sveikatos centro

Bendrųjų reikalų skyriaus

Vyr. specialistė Akvilė Sinkevičiūtė

Tel. (8-5) 264 9651, el.p. akvile.sinkeviciute@vilnius.vvspt.lt