vvspt

2011 m. spalio 31 d.

Versija neįgaliesiems

Renginių kalendorius
<2011 Spalis>
PATKPŠS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      




Būdami gamtoje, tinkamai saugokime vaikus

2011-06-15

              Vaikai yra jautresni kenksmingam saulės spindulių poveikiui nei suaugusieji. Nudegimai vaikystėje gali atsiliepti vėlesniame amžiuje ir padidinti riziką įvairioms odos vėžio formoms vystytis. Vaikai daugiau laiko praleidžia lauke, mėgsta žaisti vietose, kur gali būti daug vabzdžių. Vabzdžių įkandimai, įgėlimai gali sukelti skausmą, patinimą, paraudimą, nemalonų niežėjimą, alergines reakcijas. 

Geriausia apsauga nuo saulės yra kepurė ir drabužiai. Saugant vaikus nuo ultravioletinių spindulių poveikio, reikėtų: kruopščiai parinkti vaikų drabužėlius, kad jiems nebūtų karšta ir jie patikimai dengtų visą kūną. Ant vežimėlių naudoti apsauginius gaubtus, skėčius; vengti vidurdienio pasivaikščiojimų, kai saulė yra aktyviausia ilgiau būti pavėsyje.

Saugant vaiką nuo vabzdių, nereikėtų leisti jam žaisti balotose vietose arba netoli šiukšlių konteinerių; jei nekaršta, vaiką reikėtų aprengti visą kūna dengiančiais lengvais natūralaus audinio drabužiais; nenaudoti kvapnių kosmetinių priemonių (muilo, losjono, kūno priežiūros priemonių ir kt), nes kvapai gali privilioti uodus; grįžusį iš lauko vaiką reikėtų įdėmiai apžiūrėti, ar nėra įsisiurbusių erkių.

Naudojant kosmetines apsaugos nuo saulės priemones, būtina atidžiai perskaityti gamintojo nurodytus įspėjimus. Dažnai yra nurodoma, kad priemonių nepatartina naudoti jaunesniems kaip 6 mėn. amžiaus kūdikiams. Kūdikiai iki 6 mėnesių turi būti apsaugoti vengiant tiesioginių saulės spindulių, nes jų odoje nėra melanino, apsaugančio gilesnius odos sluoksnius. Kūdikiams kosmetinės apsaugos nuo saulės priemonės gali būti naudojamos tik kaip kraštutinė priemonė apsaugai nuo saulės ir tik pasikonsultavus su gydytoju.

Apsaugai nuo vabzdžių,vaikams iki 3 metų naudoti repelentų ant odos nepatartina. Reikėtų juos papurkšti ar patepti ant drabužių, palaukti kelias minutes, kol išdžius, ir tada aprengti vaiką. Kūdikius vežimėlyje reikėtų nuo vabzdžių saugoti apdengus tinkleliu. Esant poreikiui, papurkšti ar patepti vežimėlio kraštus, palaukti kol išdžius, ir tada paguldyti vaiką. Negalima repelentų naudoti ant vaikų plaštakų, nes jie dažnai jas deda į burną. Repelentus reikia leikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, neleisti jais naudotis savarankiškai.

Vaikų oda cheminėms medžiagoms, alergenams, naudojamiems kosmetikos ir kitose priemonėse yra ypač jautri, kaip ir ultravioletiniams spinduliams. Todėl, prieš naudojant apsaugos nuo saulės priemones, reikėtų jas išbandyti:  nedidelį kiekį priemonės užtepti ant vaiko riešo vidinio paviršiaus ir stebėti, ar nėra odos suerzinimo, bėrimo ar kitų reiškinių, kuriuos pastebėjus patartina rinktis kitą produktą, prieš tai pasikonsultavus su gydytoju.

Vaikas didžiąją laiko dalį praleidžia ikimokyklinio ar mokyklinio ugdymo įstaigose, todėl svarbu pasidomėti, kokios apsaugos nuo saulės priemonės vykdomos jūsų vaiko lankomoje įstaigoje. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. V-313 patvirtintoje Lietuvos higienos normoje HN 75:2010 "Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai" (Žin., 2010, Nr. 50-2454) nurodyta, kad vaikų žaidimo aikštelėse turi būti sudaryta galimybė apsaugoti vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių ir kritulių.

Parengė:

Viktorija Belousovaitė

Vilniaus visuomenės sveikatos centro
Visuomenės sveikatos saugos skyriaus
vyriausioji specialistė

 

Tel. (8 5)2649674, faks. (8 5) 261 2707